Diferencat e denticionit të parë me atë të dytë

Qershor 25, 2018
Dhemb-Bebe-1.jpg
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Gjatë jetëgjatesisë se tyre njerezit zhvillojne dy sete me dhembe. Keto percaktohen si dhembet e qumeshtit dhe ato te perhershem. Termi “denticion” perdoret per te pershkruar zhvillimin e dhembeve ne goje ne menyren se si duhet. Setet kane disa karakteristika qe dallojne ndjeshem nga njera tjetra.

Periudha

Erupsioni i dhembeve te qumeshtit matet me muaj nderkohe qe ai i dhembeve te perhershem me vite. Procesi se si nje dhemb del quhet erupsion. Erupsioni tek femijet zakonisht fillon me incizivin e poshtem central. Koha per kete eshte 6 muaj e gjysem dhe 7 muaj per incizivet laterale. Nderkohe qe centrali i siperm erupton ne moshen 7 muaj e gjysem. Seti i plote i dhembeve te qumeshtit formohet ne menyre te plote rreth moshes 2 vjec e gjysem. Dhembet e perhershem zakonisht fillojne erupsionin ne moshen 6 vjecare dhe e perfundojne ate ne 21.

Karakteristika fizike

Dhembet e qumeshtit zakonisht jane me te bardhe ne ngjyre duke qene se smalti i dhembeve te perhershem eshte me i mineralizuar, duke i dhene nje nuance ne te verdhe. Gjithashtu smalti i dhembeve te qumeshtit eshte edhe me i holle. Ne dhembet e qumeshtit molari i dyte eshte zakonisht me i madh se pari, gje e cila eshte e kunder tek dhembet e perhershem

Numri

Dhembet e qumeshtit jane 20 nderkohe qe dhembet e perhershem jane 32. Ne cdo nofull ka nga 10 dhembe qumeshti. Nderkohe qe me kalimin e kohes ne nofullen e siperme formohen 16 dhembe si dhe ne te poshtemen. 28 nga 32 dhembet e perhershem duhet te kene eruptuar deri ne moshen 13 vjec.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.


ORARET E PUNES


E HËNË – E PREMTE
9:00 AM – 8:00 PM
E SHTUNË
9:00 AM – 5:00 PM
E DJELE
MBYLLUR

KONTAKTET


Pallati 47, Ap. 8, “Vllazën Huta“

renato_isufi@hotmail.com

+355 69 51 51 545


© Copyright 2018 – ISUFI ROYAL DENTAL. All rights reserved. Designed by EROL DIGITAL AGENCY

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.